Tipy pro nažehlování

Návod na použití nažehlovaček:

Nažehlovačky přiložte na textil tak, aby se plastová ochranná fólie nacházela nahoře, matná strana s lepidlem dole. Žehličku nastavte na teplotu dle dekorované textilie. Zažehlujte bez použití páry. Na základě svých zkušeností doporučuji překrýt nažehlovačku pečicím papírem a nažehlovat přes něj. Nažehlování je tekto pohodlnější a rovnoměrnější.

  • Ke každé nažehlovačce zasílám zkušební vzorek, proto doporučuji vyzkoušet si postup nejdříve s tímto vzorkem na kusu látky, který můžete postrádat.

Doba nažehlování u sametové fólie je 20 sekund.

Přitlačte žehličku a hlídejte na stopkách stanovený čas. Pokud se bude nažehlovačka po uplynutí 20 sekund někde odchlipovat, postup opakujte.

Ochrannou plastovou fólii odstraňujte vždy až po zchladnutí. (JInak může dojít ke zkrabacení nebo i částečnému stržení nažehlovačky.

Dekorovaný textil perte nejdříve 24 hodin po nažehlení. Perte z rubu nejvýše na 60 stupňů, bez aviváže. Nesušte v sušičce. Žehlení v místě nažehlovačky je možné přes pečicí papír.

DSCN2177 DSCN2178

DSCN2180 DSCN2181

Když se nažehlení nedaří:

Pokud nejste s výsledkem spokojeni, zde je pár tipů, které by Vám mohly pomoci:

  • Zkuste zopakovat postup, prodloužit dobu nažehlování nebo zvýšit teplotu žehličky (např. ze dvou puntíků na tři).
  • Lepšímu přichycení nažehlovačky může pomoci též sloupnutí ochranné folie a opětovné zažehlení přes pečicí papír.
  • Zkontrolujte, že se textilie při nažehlování nepropadá, nažehlujte na tvrdém podkladu.
  • Zkontrolujte, že nad nažehlovačkou nejsou umístěny napařovací otvory žehličky (nedostatečný tlak). Pokud máte, zkuste žehličku bez napařování s hladkou žehlicí plochou.
  • Nažehlení může ztěžovat použití některých druhů aviváže.
  • Pokud jste tak neučinili před nákupem, zkontrolujte složení materiálu. Nažehlovačky nejsou vhodné pro materiály s hrubší strukturou nebo vyšším vlasem. Obvykle bez obtíží přilnou k bavlně, polyesteru a v oděvním průmyslu běžně používaným směsovým materiálům (BA+PES) bez povrchové úpravy

Specifika různých materiálů:

  • len - nažehlení je možné (sama na len nažehluji velmi často), ale dokonalé přichycení se u hrubších struktur nemusí podařit napoprvé. Doporučuji volit nažehlovačky bez malých detailů (ty na hrubší struktuře špatně drží). Světlé odstíny lnu jsou náchylné na připálení, proto je důležité nepřesáhnout 20 vteřin. Opakované zažehlování je možné.
  • hrubší (režná) bavlna - vzhledem ke struktuře může nažehlení trvat o něco déle.
  • riflovina - odolný materiál, pokud nažehlovačka nepřilne hned, snese i nažehlování o pár sekund delší.
  • úplet - nažehlení je možné, je však třeba počítat s tím, že úplet v místě nažehlovačky ztratí svou pružnost. Není vhodné nažehlovat na namáhaná místa (kolena u legín apod.), kde by došlo vlivem napínání úpletu brzy k potrhání nažehlovačky. Trvanlivost motivů nažehlených na úpletu je vlivem jeho pružnosti celkově nižší. Proto doporučuji vybírat drobnější motivy a zcela se vyhnout namáhaným místům.
  • softshell - vyžaduje opatrné žehlení, běžně doporučená teplota žehlení softshellu není k přichycení nažehlovaček dostačující. Doporučuji nažehlovat přes pečicí papír a teplotu postupně zvyšovat.
  • látky pouštějící barvu - u sametových nažehlovaček při praní může dojít k jejich zabarvení, u bílých fosforeskujících nažehlovaček může již při nažehlování dojít k mírnému prostoupení barvy textilie nažehlovačkou, protože fólie svíticí ve tmě je velmi tenká. Nažehlení na látky pouštějící barvu vzhledem k riziku zapírání nemohu doporučit, i když může být bez problémů.