Proč nažehlovaná grafika

DSCN1736w

DSCN3452pi

DSCN4092w

   S nažehlovanou grafikou jsem se poprvé setkala v roce 2009 při letní brigádě. Tehdy jsem v jedné firmě vypomáhala s přípravou nápisů, které jsem pak pomocí termolisu nažehlovala na trika. Brigáda skončila a já se jako studentka Učitelství výtvarné výchovy ještě asi dva roky pohybovala čistě ve světe kresby, malby a dalších výtvarných technik. Ve volném čase jsem se věnovala počítačové grafice.

    Koncem léta 2013, po magisterských státnicích a s čerstvě narozenou druhou dcerkou, jsem přemýšlela, co dál. U klasických technik mi už delší dobu scházel třetí rozměr, praktický výstup. Dřívější studium designu jsem sice nedokončila, ale stále jsem cítila, že navrhování a výroba něčeho by mne naplňovala více.

    Když jsem dostala šicí stroj po babičce - svůj první, poctivou Veritasku, mé další směřování se začalo rýsovat. Šít kapsičky nebo kabelky, to by mne mohlo bavit. Ale chtěla bych, aby byly osobité, nezaměnitelné, prostě moje.

    Kreslím ráda, baví mne hledání nových motivů, ale jak je uplatnit na šitých výrobcích? Tohle už byla poslední otázka a odpověď přišla rychle. Po letech, kdy jsem se po chvilkách věnovala počítačové grafice a pod vlivem vzpomínek na brigádu, jsem se rozhodla pro nažehlování. Příprava motivů k nažehlování svými stylizovanými tvary a sytými barvami trochu připomíná přípravu barevných plakátů. Nažehlovačky navíc zaujmou svým povrchem -  mohou být sametové, třpytivé, fosforeskující ve tmě, zlaté či stříbrné.

    Začala jsem šít nejdřív zipové kapsičky, později tašky. Motivy jsem vystřihovala ručně ze sametových fólií, skládala je k sobě i přes sebe a nažehlovala. Později jsem si pořídila malou stolní řezačku, abych mohla zákazníkům nažehlovačky nabízet i samostatně. Pro sebe jsem si připravovala motivy, které jsem používala opakovaně a jejichž vystřihování bylo zdlouhavé. Pořád jsem ale většinu práce odvedla nůžkami z manikůry - ruční vystřihování traviček, chlupů na srsti a podobných detailů mne čekalo téměř denně. V tvorbě nemám ráda kopírování a vyřezat padesátkrát pět druhů traviček a pak je jen skládat, mi bylo proti mysli.

      Později jsem začala častěji využívat trasování fixem kreslených kreseb v počítačovém programu. Ruční kresba se převede na vektorovou grafiku a po drobných úpravách je možné ji poslat do řezačky.

    Nyní ve své tvorbě kombinuji ruční vystřihování, vyřezávání motivů kreslených na počítači, přenášení ruční kresby, malbu barvami na textil i spontánní využití tvarově zajímavých odstřižků. Výsledkem práce je vždy originální výrobek.


O mně

Jmenuji se Šárka Vokáčová a pracuji jako lektorka výtvarných kroužků. Od dětství jsem ráda kreslila a malovala. Když jsem k tomu v dospělosti přidala ještě šití, všechny své zájmy jsem spojila v šitých doplňcích zdobených nažehlovanou grafikou. Zrodilo se mé malé podnikání, které si hýčkám jako své čtvrté dítě. 

Rozhovor pro primainspirace.cz (27.7.2023)

Rozhovor pro Fler MAG (18.3.2024)