Istrie I - akvárium a amfiteátr v Pule

Když jsme letos jeli do Chorvatska, mým velkým přáním bylo podívat se do Puly. Chtěla jsem si oživit přes 25 let staré matné vzpomínky a přála jsem si, aby i dcery pocítily dech historie, jaký setkání s podobnými památkami nabízí.

Vyrazili jsme tam hned druhý den našeho pobytu na Istrii. Byli jsme ubytovaní Oprići u Lovranu, takže cesta do Puly nám měla trvat asi 1,5 hodiny. Přes snahu vyrazit brzy jsme tam  dojeli až okolo 10,30. Předem vyhlédnuté parkoviště P+R u nábřeží už bylo beznadějně plné, stejně jako ostatní v okolí. Když jsme dvakrát objeli centrum, aniž bychom našli místo k parkování, rozhodli jsme se, že nejdřív pojedeme k akváriu. To měl být původně náš druhý cíl. Dojeli jsme tedy k pevnosti Verudela, zaparkovali jsme a šli si koupit vstupenky.

IMG_2844 IMG_2848w

Akvárium je asi 5 km od centra Puly. Zahrnuje dvě oddělené expozice: Středomořský svět se nachází v hlavní části pevnosti Verudela, Exotika v připojené baterii San Giovanni. Vstupné stojí 20 eur pro dospělého, 16 eur pro studenty a děti od 7 let a 12 eur pro děti mladší 7 let. V akváriu je opravdu mnoho vodních živočichů. Řada druhů ryb včetně žraloků, murén či rejnoků, medúzy, krabi, vodní i suchozemské želvy a další. Nechybí dětský koutek a jednoduché občerstvení přímo uvnitř, restaurace je v blízké budově.

IMG_2868w IMG_2880

IMG_2885w IMG_2884w_1

Zajímavá je i samotná budova pevnosti, pocházející z 80. let 19. století. Z centrální úzké a vysoké chodby se v každém patře vchází postupně do řady menších prostor, v nichž jsou akvária. V nejvyšším patře expozice je možné vyjít ven na střechu pevnosti, odkud je pěkný výhled do okolí. Prohlídka nadchla děti i nás dospělé a zabrala nám něco přes 1,5 hodiny.

Když jsme vyšli z akvária, zamířili jsme k blízké zastávce autobusu (Verudela). Linkou 3a jsme dojeli do centra (Giardini). Zde jsme si koupili kebab a pak ještě zmrzlinu (jen 1,5 eur za kopeček a byla výborná). Pak jsme pěšky došli Istarskou ulicí k amfiteátru (Arena). Tato římská památka z 1. století n. l. byla naším dalším cílem.

DSCN3500

Dovnitř arény jsem šla sama, manžel s dětmi dali přednost procházce po nábřeží. Vstupné činí 10 eur pro dospělé a 5 eur pro děti  a studenty a určitě stojí za to se dovnitř podívat. Při pohledu z hlediště na mne aréna působila mnohem majestátněji. Zvenku je dojem trochu tlumen okolní zástavbou. 

IMG_2896 IMG_2900

IMG_2891 IMG_2890 IMG_2905

V podzemních prostorách je muzeum, které seznamuje s historií pěstování vína oliv. Kromě několika jednoduchých strojů je zde mnoho amfor různých tvarů, které sloužily k uchovávání vína a olivového oleje. Další zajímavostí jsou třeba nedokončené amfory bez dutiny.

IMG_2909 IMG_2908

Po prohlídce arény jsem se sešla s rodinou na nábřeží a vydali jsme se na cestu zpět. Neznalí města jsme netušili, že to bude trvat trochu déle. Síť jednosměrek v centru Puly nám totiž odjezd z centra poněkud ztížila. Měli jsme k dispozici jen schéma městské dopravy v mobilu, které se s mapou dobře nepřekrývalo, později už jen vybitý mobil. Nezbývalo nám tedy než projít několik paralelních ulic, abychom našli zastávku linky 3a (případně 2a) pro směr z centra. Dcery už byly unavené, a tak jsme je posadili na lavičku a s manželem jsme se střídali v průzkumu okolních ulic. Nakonec nám pomohl autobus, který projel nedaleko a ukázal nám správnou ulici. Vzhledem k obtížnému parkování v centru je využití městské dopravy v Pule dobrá volba, ale po této zkušenosti doporučuji připravit si trasu předem.