Z Lužné ke staré studánce

 9.7.2016 Z Lužné ke staré studánce

Mám ráda procházky lesem, brouzdání ve vysoké trávě, zastavení na mýtině nebo mechu, když se děti co chvíli dožadují svačiny. 
Na svátek Cyrila a Metoděje jsme se vydali na Rakovnicko, kde jsme šnečím tempem popocházeli poblíž vrchu Louštína směrem ke studánce Merkovce. Okolí Louštína nás uchvátilo už před dvěma lety, kdy jsme se, tehdy ještě s plně naloženým dvoukočárem, vydali na jeho vrchol. (Protijedoucí cyklista tehdy při pohledu na náš povoz a svažitou, kamenitou cestu, kroutil hlavou, že jsme se tam vůbec dostali.) Letos jsme se tam vrátili, abychom si prošli část žluté naučné stezky vedoucí z Lužné. Tentokrát již jen se záložními golfkami, takže vycházka byla o poznání pohodovější.

  Studánka Merkovka_Louštín (7)

Merklova studánka, neboli studánka Merkovka má minerální, výrazně železitý pramen, kdysi v místě stávaly i lázně. Dnes je v místě naučná tabule a malé odpočívadlo. Železitý potůček se opodál rozplývá ve zrádné bažině, v níž starší dcerka málem nechala boty. Komu zrovna nezachutná pramen, jistě najde zalíbení při pohledu vzhůru na statné buky, které se plynule střídají s dalšími druhy stromů.