Slovinsko I - Strunjan

Letošní dovolená pro mne byla výjimečná tím, že jsme se po několika letech v tuzemsku vydali do zahraničí. Navíc poprvé společně autem k moři. Měli jsme i vzhledem k dětem obavy z dlouhé cesty, a tak jsme se rozhodli pro Slovinsko. Přes Booking jsme si rezervovali šest nocí v apartmánu v letovisku Strunjan, který sliboval klid i dostatek prostoru pro pětičlennou rodinu. Abychom nebyli jen u moře, další tři noci jsme si zamluvili v obci Ribčev Laz u Bohinjského jezera.

Strunjan je malé pobřežní letovisko obklopené přírodní rezervací. Součástí rezervace jsou i soliny, v nichž se tradičním způsobem získává sůl z mořské vody. My jsme na ně měli výhled přímo z balkónu apartmánu. Nacházejí se v zálivu, který jsme několikrát obcházeli při cestě na pláž. Žije zde mnoho druhů živočichů, nabízí se pozorování vodních ptáků. My jsme nejčastěji viděli kachny a pisily čáponohé.

Na okraji solin, poblíž kruhového objezdu, je obchod, který má otevřeno od pondělí do soboty vždy od 8 hodin ráno do 8 hodin večer. (Pro pisatele pohlednic - na zdi obchodu je poštovní schránka). Ze Strunjanu jezdí autobus do Piranu, Portorože a dalších měst. 

IMG_1528w IMG_20220707_113951w

Nejbližší pláž se nachází na konci Strunjanského zálivu. Cestu tam i zpět si lze zkrátit autobusem. Na parkoviště před pláž jezdí v sezóně ze zastávky ve Strunjanu zdarma každých 20 minut (vyjma hodinové polední přestávky). Pláž je stíněna borovicemi, jsou zde volná lehátka i prostor pro vlastní deku, možnost občerstvení. Bývá obsazenější, ale místo se vždy najde.

20220711_175703w IMG_1594w

Nejčastěji jsme se chodili koupat do Měsíčního zálivu. Ze Strunjanské zátoky je třeba vyjít okolo školy a kostela ke Strunjanskému kříži, odkud je krásná vyhlídka na moře. Útesy jsou zde vysoké až 80 metrů. Pod nimi je dlouhá pláž někde s většími kameny, někde s menšími oblázky. Místo je krásné, nevýhodou je náročnější sestup z útesu dolů k moři po pěšině se schůdky. Nejmladší dcerka (tříletá) už třetí den sestup odmítala, takže jsme ji museli poponášet a střídali jsme pláž v Měsíčním zálivu s pláží u solin (popsanou výše).

IMG_1537w IMG_1525w

Udělali jsme si také půldenní výlet do asi 6 km vzdáleného Piranu. Jeli jsme autem, zaparkovali jsme v garážích Fornače . Odtud je to pár kroků na nábřeží, kde jezdí zdarma autobus do centra a zpět. Zastavuje přímo u náměstí, takže se určitě vyplatí jej využít, když si chcete ušetřit kroky na prohlídku města. 

IMG_1573w IMG_1571w

My jsme nejdříve zamířili do akvária, pak jsme se prošli po nábřeží až k majáku a pak křivolakými vnitřními uličkami zpět na náměstí. V ulici u náměstí byl trh a také prodejna ryb, takže jsme si koupili čerstvé ryby a rajčata a pak už jsme jeli autobusem zpět ke garážím a autem do Strunjanu.

IMG_1578w IMG_1582w

(Bohužel jsem zapomněla doma v Česku brašnu s kamerou a foťákem. U solin jsem si několikrát posteskla, jak by se tam krásně fotilo na makro, ale musela jsem si vystačit s mobilem.)